E-Twinning projekt “Raznolikost i očuvanje ekosustava našeg planeta”
Gimnazija Antuna Gustava Matoša
U školskoj godini 2022./2023. u gimnaziji Antuna Gustava Matoša provodi se e-Twinning projekt “Raznolikost i očuvanje ekosustava našeg planeta” u kojem sudjeluju učenici 1. pm i 2.j razreda pod mentorstvom Ane Culej, prof. i Irene Futivić, prof.
Slika 1. Sudionici projekta
U sklopu projekta “ Raznolikost i očuvanje ekosustava našeg planeta” učenici će koristiti IKT tehnologiju, proučavati životne uvjete različitih staništa, istraživati bioraznolikost i odnose među jedinkama, utjecaj žive prirode na neživu te izrađivati modele ekosustava. Socijalnim kontaktom razvijat će podizanje svijesti i razvijanje dobrih navika očuvanja ekosustava u kojem žive.
Ciljevi projekta:
– informiranje o različitim ekosustavima i geografskoj rasprostranjenosti
– prikupljanje informacija o bioraznolikosti pojedinih ekosustava
– uspoređivanje dvaju ili više istih ekosustava na različitim kontinentima
– proučavanje životnih uvjeta različitih staništa
– analiziranje odnosa između živih bića i njihovog odnosa na okoliš
– izrada modela ekosustava, postav izložbe modela ekosustava, posjet izložbi
– posjet nekom ekosustavu u sklopu terenske nastave ili izleta
– korištenje različitih informacijsko komunikacijskih tehnologija
– razvijanje socijalnih vještina
– jačanje suradnje između različitih škola i ustanova
– razmjena iskustava, ideja i dobre prakse
Suradnja učitelja i učenika će se ostvariti uživo, preko Teamsa, maila, facebooka, Twinspacea, Twin maila, Whatsappa, Vibera i SMS poruka.
Rezultati projekta i aktivnosti će se objavljivati na web stranicama škole i stranicama projekta.
U prvoj fazi provedbe projekta predstavili su se učenici i voditelji projekta. Predstavljena je škola. Napravljene su prezentacije na temu “Sigurnost na internetu” i “Autorska prava”.
Projekt su predstavile voditeljice projekta Irena Futivić i Ana Culej na Stručnom skupu prirodne grupe predmeta 14.11.2022.
Slika 2. Predstavljanje projekta na Stručnom skupu prirodne grupe predmeta
Ekosustav
Ekosustav je prostor naseljen organizmima i njihovim zajednicama. Prostor ili stanište se naziva BIOTOP. ŽIVOTNU ZAJEDNICU ILI BIOCENOZU čine svi organizmi koji žive unutar ekosustava i djeluju jedan na drugi. Odnosi između vrsta u životnoj zajednici može se promatrati ima li jedna vrsta koristi ili štete od prisutnosti druge vrste. Prema svojstvima staništa razlikujemo vodene i kopnene ekosustave.
Učenik Jan Gvozdanović, 1.pm napravio je logo projekta.
Učenici 1. razreda izrađivali su modele ekosustava koristeći različite materijale i tehnike.
Napravljena je izložba modela ekosustava.
MODELI EKOSUSTAVA

Slika 4. Model bioma stepa
Učenik Petar Žukina, 1.pm, napravio je video uradak na Modele ekosustava koje možete pogledati na poveznici: https://drive.google.com/file/d/1XoGWQat6GSAb4sS4ZRp_mfqBw6KW46Io/view?usp=sharing
Učenici 1.pm razreda Jan Gvozdanović, Lana Knezić, Petar Žukina, Larisa Legčević i Martin Vrček koji sudjelu u E-Twinning projektu “Raznolikost i upoznavanje ekosustava našeg planeta” napravili su prezentaciju Ekosustavi mora i oceana. Ekosustavi mora i oceana
Terenska nastava na rijeku Krapinicu
U petak, 27.01.2023. učenici 1.pm razreda koji sudjeluju u projektu “Raznolikost i očuvanje ekosustava našeg planeta” prisustvovali su terenskoj nastavi na rijeku Krapinicu u postaji Zabok. Učenici su uzeli uzorke vode za fizikalno – kemijsku analizu. Na terenu su izmjerili temperaturu vode rijeke Krapinice koje je iznosila 50C, a pomoću univerzalnog indikator papira izmjerili su pH rijeke koja je iznosila 7. Pomoću Secchijevog diska učenici su izmjerili prozirnost vode od 50 cm. Uzorke vode odnijeli su u školu gdje su napravili kemijsku analizu vode. Tvrdoća vode mjerena je pomoću Aquadur traka i iznosila je 21°dH što odgovara tvrdoj vodi.Nisu pronađeni nitriti, nitrati niti fosfati, a željezo u vodi izmjereno je 0,1 mmol/l. Biološka analiza nije rađena zbog visokog vodostaja rijeke i hladnog vremena. Planira se odlazak na rijeku kad bude toplije i povoljnije vremenske prilike.
Terenska nastava na rijeku Krapinicu video