U okviru školskog projekta Izrada QR kodova u arboretumu Gimnazije Zabok učenici 2. pm razreda su uz pomoć mentorica Ane Culej, prof. i Irene Futivić, prof. opisali biljne vrste u arboretumu Gimnazije i izradili QR kodove. Projekt se provodio tijekom šk. godine 2019./2020. i šk.god. 2020./2021.
Cilj projekta bio je podizati svijest o održivom upravljanu, očuvanju i održivom razvoju autohtonih biljnih vrsta.
U našem arboretumu nalazi se 31 biljna vrsta od kojih 11 kritosjemenjača-drveće, 12 kritosjemenjača-grmovi, 2 kritosjemenjače- zeljaste biljke i 6 golosjemnjača.
Simbol našeg arboretuma je hrast lužnjak. Hrast ili dub (prasl. drvo) predstavlja drvo života i os svijeta. Simbol je moralne i fizičke snage. Davno prije pojave kršćanstva hrast je štovan kao sveto drvo.
Quercus robur L. – hrast lužnjak
Fagaceae (bukve)
Ana Culej, prof.
Popis biljaka u arboretumu gimnazije Zabok i QR kodovi
Kodovi biljaka povezani s opisima biljnih vrsta
Međunarodna konferencija Ekoškole i održivi razvoj
Nacionalni koordinator Ekoškola u Sloveniji „FEE Doves“ organizirao je međunarodnu konferenciju za odgojitelje i učitelje na temu održivosti u vrtićima i školama. Konferencija je održana 10. lipnja 2023. u mjestu Leskovec pri Krškem, Slovenija.
Ana Culej je na konferenciji predstavila Projektnu nastavu: Školski arboretum Gimnazije Antuna Gustava Matoša Zabok. Arboretum Gimnazije Zabok ima 31 biljnu vrstu. Projektne aktivnosti su se odvijale u periodu od 2019. do 2023. godine. Učenici su odredili biljke upotrebom programa PlantNet i dihotomskog ključa, biljne vrste su opisali, odredili su QR kodove za svaku biljku, izradili su herbarije i fotoherbarije. Za izradu QR kodova učenici su koristili alat QR kod generator. Unese se tekst ili poveznica na web stranicu, a zatim se generira kod. U programu Artsteps učenici su napravili virtualnu šetnju arboretumom. Izdan je priručnik Školski arboretum Gimnazije Antuna Gustava Matoša uz Zaboku.
Projektna nastava Školski arboretum Gimnazije Antuna Gustava Matoša u Zaboku