Gimnazija

Gimnazija Antuna Gustava Matoša osnovana je 1963. godine na zahtjev građana Zaboka, a zbog potreba tada razvijene industrije, bez obzira na postojanje dvije srednje škole u Zaboku (Ekonomske i Tekstilne). Prvi takvi zahtjevi pojavili su se još 1956. i 1957. godine, a konačnu odluku o osnivanju Gimnazije u Zaboku donio je Narodni odbor općine Zabok, da bi Republički sekretarijat za školstvo (danas Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa) 1963. godine donijelo rješenje i odobrilo početak rada Gimnazije.

U prvoj školskoj godini 1963./1964. upisano je 80 učenika u 2 razreda.

Gimnazija radi samostalno do 1976., kada se provodi tzv. reforma odgoja i obrazovanja, odnosno spajaju se 3 srednje škole u Zaboku u jedan Srednjoškolski centar. Nestaje pojam gimnazije, ali se gimnazijski program ipak sačuvao kroz program odgojno–obrazovne struke.

S nezavisnošću Republike Hrvatske 1990./1991. godine rasformiraju se Centri i ponovno počinje rad Gimnazije kao samostalne institucije s upisanim jednim razredom opće gimnazije.

Od 1991. do 2014. godine Gimnazija ima 16 odjeljenja, od toga su četiri odjeljenja jezične gimnazije, 8 odjeljenja opće gimnazije i 4 odjeljenja prirodoslovno–matematičke gimnazije.

Gimnazija od 1993. godine nosi ime književnika Antuna Gustava Matoša i kao Dan škole slavi 6. svibnja kada je Matoš prvi puta posjetio Hrvatsko zagorje. 2003./2004. god., nakon 40 godina postanka i podstanarstva, prvi put dobiva svoju zgradu, ali nažalost, bez sportske dvorane.

U Gimnaziji se provodi kabinetska nastava i radi se u jednom turnusu.